Moderné látkové plienky

www.ekoplienky.sk

O plienkach

Prečo látkové plienky

Prečo látkové plienky

Používanie jednorazových plienok predstavuje nerozumné plytvanie prírodnými zdrojmi, navyše vzniká veľké množstvo odpadu. Na jedného malého človiečika pripadá okolo 1000 kg nerecyklovateľného odpadu, ktorý sa v prírode rozkladá až 400 rokov. 

Používanie látkových plienok, ale aj ďalších výrobkov s nízkym dopadom na čerpanie prírodných zdrojov, pomáha vytvárať pre naše deti lepší svet.

Látkové plienky sú priateľské k životnému prostrediu a sú moderné.

Veľa rodičov bolo milo prekvapených, ako dobre a spoľahlivo môžu látkové plienky fungovať. Mäkký, poddajný materiál veľmi dobre sedí a udrží v plienke aj riedku dojčenkú stolicu. Látkové plienky sa s úspechom používajú na noc. Skúsenosti tiež poukazujú na to, že veľa detí ukončí plienkové obdobie skôr, keď majú látkové plienky.

Látkové plienky šetria peniaze, úspora rastie priamo úmerne počtom detí.

Snaha ušetriť výdavky za jednorazové plienky vedie často k neprirodzenému predlžovaniu času medzi prebaľovaniami. Môže to spôsobovať podráždenie pokožky zadočka aj iné komplikácie. Látkové plienky umožňujú prispôsobiť množstvo prebaľovaní potrebám dieťatka. Pri používaní látkových plienok klesá spotreba ochranných krémov na minimum.

Pri prebaľovaní sa dieťaťa dotýkame a venujeme mu plnú pozornosť, to je dôležité pre jeho zdravý psychický vývoj aj pre prehlbovanie vzťahov.

Či sa už rozhodnete pre pranie plienok alebo nie, prajem Vám s Vašim dieťatkom veľa radosti.

Rady k plienkovej výbave

Rady k plienkovej výbave

Plienky sú vyrobené z prírodných materiálov.  Poskytujú citlivej detskej pokožke mäkkosť, pohodlie a umožňujú jej dýchať.

Všeobecne sú pre novorodencov vhodnejšie flanelové a mušelínové plienky (dobre schnú  a sú málo objemné).

Pre staršie deti, najmä v noci, sú vhodnejšie froté, bambusové a konopné plienky (sú savejšie).

Nároky na vlastnosti plienok sa v priebehu plienkového obdobia menia. Vaše dieťatko veľmi vyrastie a zmení sa jeho rytmus vylučovania. Novorodenca niekedy treba prebaliť aj 12x za deň, ale staršie dieťa len 6x. Novorodenec močí málo, ale často, staršie dieťa veľa, ale zriedkavejšie. So stolicou je to väčšinou podobne. Z toho vyplýva, že pre novorodenca treba väčší počet aj menej savých plienok, zatiaľ čo pre staršie deti stačí menší počet plienok, ale savejších.

Pre pokoj mamičky je veľmi dôležité, aby mala vždy dostatočný počet čistých plienok. Preto odporúčame mať plienok na 24 prebalení. Pokiaľ začínate s plienkami u väčšieho dieťaťa, bude Vám stačiť menej plienok, zvyčajne 18-20 kusov.

Údržba látkových plienok

Údržba látkových plienok

Plienky pred prvým použitím vyperte. 

Plienky sa po vypraní môžu mierne zraziť, keďže nie sú predprané vo výrobe.

Použité plienky skladujte vo vedre s vekom - na sucho alebo ich namáčajte. Do vody nakvapkajte éterický olej, levanduľový alebo čajovník. Oba oleje dezinfikujú a  chránia pred zápachom.

Hrubé nečistoty z plienky hneď odstráňte. Niekedy sa odporúča plienky pred praním vyplákať vo vode s octom. Ocot odstraňuje niektoré nečistoty, zápach a rozpúšťa usadeniny z predchádzajúcich praní.

Plienky vyperte do troch dní, aby nedošlo k rozvoju plesní. Perte v pračke na hlavný program bavlna. Teplotu voľte podľa údajov uvedených na etikete.

Pokiaľ sú plienky veľmi znečistené, vyskúšajte do práčky pridať soľ na škvrny. Nepoužívajte aviváž. Do žmýkania pridajte 50 - 100 ml octu.

Výrobky z polyuretánu násilne nenaťahujte a nedávajte na priamy zdroj tepla.

Pred praním zapnite suché zipsy.

Vlnené nohavičky perte pri teplote do 30°C. Odporúčame šampón na vlnu. Pri ručnom praní nohavičky nenaťahujte. Nesušte na horúcom zdroji tepla, ani na priamom slnku. Nevystavujte vlnu teplotným šokom.

Porovnanie jednotlivých druhov látkových plienok

Porovnanie jednotlivých druhov látkových plienok

 

V dnešnej dobe je veľmi veľký výber látkových plienok, ktoré sa viac či menej podobajú jednorázovým. Preto Vám ponúkam prehľad  výhod i nevýhod jednotlivých typov.
 

Štvorcové

Skladajú sa rôznymi spôsobmi a upevňujú vpredu snappi sponkou. Treba použiť  vrchné nohavičky. Poskladané sa vkladajú do nohavičkových, kapsových, tvarovaných alebo štvorcových plienok, zvyšujú saciu schopnosť plienky,napr. na noc sa najčastejšie používajú pri bezplienkovej metóde.

Výhody:

rýchlo schnú, dajú sa využiť aj ako osuška alebo uteráčik, dlhá životnosť

Nevýhody:

viac práce so skladaním, netesnia tak dobre ako nohavičkové plienky, nižšia savosť

Viacvrstvové

Menšie sa vkladajú do nohavičkových, tvarovaných alebo kapsových plienok, väčšie sa používajú rovnako ako veľké štvorcové.

Výhody:

vysoká sacia kapacita, rýchlo schnú, dlhá životnosť

Nevýhody:

netesnia tak dobre ako nohavičkové plienky

Tvarované

Medzistupeň medzi štvorcovými a nohavičkovými plienkami, zapínajú sa snappi sponkou alebo zaväzujú na šnúrky, možno do nich vkladať prídavné sacie vrstvy, nutné vrchné nohavičky.

Výhody:

rýchlo schnú, poslúžia celé prebaľovacie obdobie

Nevýhody:

netesnia tak dobre ako nohavičkové plienky

Nohavičkové

Používajú sa samostatne alebo s rôznymi vložkami a vkladačkami na zvýšenie kapacity, zapínanie na suchý zips, plastové patentky, nutné vrchné nohavičky

Výhody:

jednoduchá manipulácia, rôzne vzory, dobre tesnia okolo nožičiek – výhoda najmä u plne dojčených detí s riedkou stolicou

Nevýhody:

vyššia cena, dlhšie schnú, objemnejšie balenie

Nohavičkové s viacerými vrstvami

Podobné ako nohavičkové, sacie vrstvy sa pripínajú „snapkujú“ k sebe, takže sa da prispôsobiť savosť pridaním alebo odoberním jednotlivých vrstiev, (súčasťou môžu byť aj vrchné nohavičky - tzv. snapp-in-one).

Výhody:

jednoduchá manipulácia, rôzne vzory, dobre tesnia okolo nožičiek – výhoda najmä u plne dojčených detí s riedkou stolicou

rýchlo schnú, možnosť vymeniť len vnútro za suché

Kapsové

Dovnútra (do kapsy) sa vkladajú rôzne vložky, vkladačky, poskladané štvorcové alebo viacvrstvové plienky, plienka je len taká savá ako vkladačka vložená do „kapsy“, vrchné nohavičky sú súčasťou plienky.

Výhody:

rýchlo schnú, jednoduchá manipulácia, možnosť prispôsobenia savosti plienky,veľmi štíhle

Nevýhody:

rýchle opotrebovanie najmä suchých zipsov, nohavičky treba oprať po každom pocikaní

All in one

Plienka pre jednoduché prebaľovanie, nie sú nutné žiadne prídavné sacie vrstvy ani vrchné nohavičky. V prípade, že jednotlivé vrstvy nie sú zošité, ale sa pripínajú patentkami, plienky bývajú označené snapp-in-one (SIO).

Výhody:

jednoduchá manipulácia porovnateľná s jednorázovými plienkami, veľmi štíhle

Nevýhody:

dlhšie schnú (neplatí pre SIO) a rýchlejšie opotrebovanie PUL vrstvy, ktorá vyžaduje šetrnejšie zaobchádzanie pri praní a sušení

Porovnanie jednotlivých druhov plienkových nohavičiek

Porovnanie jednotlivých druhov plienkových nohavičiek

PUL

Sú vyrábané polyesteru s vnútorným polyuretánovým záterom.
Údržba: pranie do 60°C spolu s plienkami, stačí oprať, keď sú znečistené.
Priedušnosť: relatívne priedušné.
Môžu byť naťahovacie alebo so zapínaním na suchý zips, či patentky veľký výber farieb a vzorov, veľmi jednoduchá údržba.
 

Flísové

Sú vyrábané z polyesterového flísu.
Údržba: pranie do 40°C.
Priedušnosť: priedušné.
Pod tlakom prevlhnú, vhodné pre deti, ktoré ešte nesedia, po navlhnutí veľmi rýchlo cítiť moč, veľký výber farieb a vzorov.

Vlnené

Sú vyrábané z prírodnej ovčej vlny.
Údržba: ručné alebo jemné mechanické pranie (program na vlnu), je potrebná impregnácia lanolínom raz za 4-6 týždňov (ak nie sú znečistené).
Priedušnosť: najviac priedušné, vhodné na noc, pomáhajú predchádzať a liečiť zapareniny.
Naťahovacie alebo na zapínanie, po každom znečistení je nutná lanolínová kúra.
 

 

Skladanie štvorcových plienok - novorodenecký sklad

Skladanie štvorcových plienok - novorodenecký sklad

 

Skladanie štvorcových plienok - sklad na draka pre väčšie deti

Skladanie štvorcových plienok - sklad na draka pre väčšie deti

Obrázky sú použité z: www.rosacb.cz

 

Skladanie viacvrstvových plienok pre dievčatká

Skladanie viacvrstvových plienok pre dievčatká

 

Skladanie viacvrstvových plienok pre chlapčekov a lezúce deti

Skladanie viacvrstvových plienok pre chlapčekov a lezúce deti

 

Skladanie zaväzovacích plienok

Skladanie zaväzovacích plienok

Obrázky sú použité z: www.rosacb.cz

 

Doporučujeme 

 

 

Prihlásenie