Moderné látkové plienky

www.ekoplienky.sk

Mydlové orechy 500 g

Mydlové orechy 500 g

SKLADOM

Ekoprací prostriedok získaný priamo zo stromu.

  • Cena: 6,95 €

Výrobca: Yellow&Blue

V Indii a Nepále sa mydlový orech (sapindus mukorossi) používa už od pradávna ako rastlinný prací prostriedok.
Obsahuje prírodný saponin, ktorý má podobné účinky ako mydlo.

Moderné využitie mydlových orechov:

Mydlový orech môžete bez problémov používať pri praní v práčke. Látkový sáčok zabraňuje, aby sa orech zmiešal s prádlom. Na rozdiel od bežných pracích prostriedkov, ktoré obsahujú značné množstvo chemikálií ako sú rozpúšťadlá, vonné a konzervačné látky, rozjasňovače, je mydlový orech veľmi šetrný k životnému prostrediu i k pokožke. Aviváž nie je nutná, prádlo je z hľadiska vône neutrálne.

Ako používať mydlové orechy?

Mydlové orechy vytvárajú mydlovú penu, hneď po kontakte s vodou. Sáček naplňte 4 až 6 polovicami orechov a dobre zaviažte (čím tvrdšia voda, tým viac škrupiniek použite). Sáček vložte priamo do práčky medzi prádlo. Práčku môžete nastaviť s predpierkou i bez nej. Pri vysokých pracích teplotách orechy zmäknú viac ako pri nízkych.Preto môžte pri nízkych pracích teplotách použiť orechy niekoľkokrát po sebe.

Po skončení prania vyberte sáček s orechmi a odstráňte ich zbytky. Sáček usušte společne s prádlom a použite pri ďalšom praní. Zbytky orechov je možné zlikvidovať ako biologický odpad alebo použiť do kompostu.
Čo môžete prať? Biele a farebné prádlo 30° – 90°C, vlnu a hodváb.
Rady a doporučenia: Mydlový orech se výborne hodí pre všetky pracie teploty. Froté uteráky budú príjemne nadýchané i bez aviváže. Orech je ideálny pre normálne znečištené prádlo, pri praní farebného prádla chráni farby. Pri náročných škvrnách sa doporučuje pridať lyžicu soli na škvrny. Pre prirodzenú vôňu prádla môžte do práčky pridať éterický olej, napr. levandulový.

Pomer ceny a množstva:

1 kg sáčku vydrží pre štvorčlennú rodinu pri 2-3 práčkach týždenne zhruba 9-12 mesiacov. Pre porovnanie sú výdavky za bežný prací prášok minimálne trojnásobok.
Škrupinky orechov možno použiť až 4x! Ich využitie závisí na od niekoľkých faktorov: teplota vody, tvrdosť vody a spôsobu použitia. V podstate platí, čím tvrdšia voda, tým je spotreba saponinov vyššia a rýchlejšia. Saponiny se rozpúšťajú vo vode, teplej i studenej. V horúcej vode sa ich rozpustí viac. Ak periete pri vysokých teplotách, môžete orechy použiť 1-2x, pri nižších teplotách 3-4x. Pri iných druhoch ich využitia - napr. pri čistení povrchov - nie sú orechy toľko v kontakte s vodou je možné ich použiť aj 20x.

Aké sú výhody orechov?

Tento prací prostriedok pre jemné a šetrné čistenie prádla pere prádlo čisto a dôkladne. Má neutrálnu vôňu a je biologicky odbúrateľný. Mydlový orech chráni farby.

Orech je výborný pre alergikov a osoby s kožnými problémami.
Ekologickým praním sa chráni voda a rieky pred chemikáliami.

Mydlové orechy môžete použiť ešte takto:

Výluh z mydlových orechov má v domácnosti naozaj všestranné použitie. Vyskúšajte na umývanie okien, kúpelne, umývanie podlahy, ručné umývanie riadu a všade tam, kde sa používajú bežné saponáty. Stačí, ak v 1 litri vody povaríte cca 10 poliek mydlových orechov po dobu 10 – 15 minút. Ak chcete vyskúšať silnejší výluh, dajte menej vody.

Koncentrát môžete naplniť do prázdnej nádobky od tekutého mydla a používať na ruky aj tvár. Môžete ním tiež nahradiť bežný šampón.

Môžete si do mydlového výluhu nakvapkať pár kvapiek obľúbeného éterického oleja. Koncentrát môžete ešte zriediť s vodou a používať ako ekologický postrek proti škodcom v záhradke, prípadne proti parazitom na domácich zvieratkách (vtedy dajte pozor, aby sa roztok nedostal do očí).

Ak zvyknete kupovať zeleninu a ovocie, mydlový výluh môžete použiť na ich opláchnutie, aby ste zbavili zeleninu alebo ovocie väčšiny pesticídov. Na plesne odporúčame zmiešať vychladnutý mydlový výluh s octom a potrieť alebo potriekať postihnuté miesta v kúpelni. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom pretrite vlhkou handrou.

Mydlové orechy sa dajú použiť aj v umývačke riadu. Stačí, ak do vrecúška dáte 4-5 poliek mydlových orechov, vložíte k riadu a zapnete umývačku. Môžete pridať ekologickú regeneračnú soľ a leštidlo.

 

Pri praní bieleho prádla pridávajte vždy soľ na škvrny. Mydlové orechy neobsahujú žiadne bieliace a zjasňujúce látky.

Viete že ... Strom mydlového orecha má svoj pôvod v južnej Indii a rastie do výšky 15 m. Plody (mydlové orechy) sa zbierajú v jeseni. Zrelé orechy majú zlatú farbu a sú lepivé. Po zbere sa lúskajú, škrupinky sa opatrne vysušia a ich lepivosť sa vytratí. Čierne jadierko sa nedá použiť ani na jedenie ani na pranie. Škrupinky však obsahuju cenné látky, ktoré sa výborne hodia na pranie a čistenie.

Nový komentár

* (Povinné)

 

Doporučujeme 

 

 

Prihlásenie